Vores hæderkronede Miele støvsuger synger desværre nok på et af sine sidste vers. Den har, som jeg husker det, overskredet 15-årsalderen og suger ikke så godt som tidligere, og har ligeledes en umiskendelig brændt lugt, når man bruger den.

Derfor vil vi på mandagsholdet gerne anmode bestyrelsen om lov til at indkøbe en ny støvsuger. For at kunne genbruge så mange af de dele, vi har i forvejen, f.eks. ekstra rør, så vi kan nå spindelvæv i loftet mv. , foreslår vi indkøb af en ny Miele af lignende model som den gamle. Også fordi den gamle har gjort det godt trods gennem årene ikke at have fået megen opmærksomhed og kærlighed.

Jeg skal gerne stå for indkøbet og det praktiske.

Mvh. Lasse

3 Responses

 1. Pris for den model vi har, i moderniseret udgave og fra ny, kr. 2000-2500. Vi har selv 2 af den nye model hjemme og har slidt et par stykker op gennem tiden, og vi har aldrig haft problemer med dem.

 2. Bestyrelsen har godkendt indkøbet af ny støvsuger.
  Pga. Lasse’s ferie, blev det aftalt at Tonny står for det praktiske i forbindelse med indkøbet.

 3. Hej Alle
  Jeg har her i dag afhentet klubbens nye støvsuger.

  Jeg tager den nye støvsuger med i klubben mandag d. 29. juli.

  God weekend og en rigtig god og dejlig sommer.

  Med venlig hilsen
  Tonni Rohrmann

Skriv et svar